Mamma till en mördare handlar om mord som aldrig kan förlåtas, men kanske kan förklaras. Mammorna söker svaren i sina egna och sina barns historia.

    Visas i tv4fakta

    BARA FÖR DIG MED PREMIUM Mamma till en mördare

    Hela program

    • Mamma till en mördare del 3

      Mamma till en mördare

      Mamma till en mördare del 3

      måndag 7 december 2009

      Sista delen. Del 3 av 3. Andreas dömdes för mord efter att ha knivhuggit en kille som han hamnat i bråk med. Här berättar Andreas om sina tankar kring det som hände och om sin stökiga barndom. Hans mamma var missbrukare och tonåren tillbringade han hos olika fosterfamiljer och på behandlingshem. Den ödesdigra dagen 7 december 2007 hade Andreas varit på fest och på vägen hem hamnade han i bråk.

    • Mamma till en mördare del 2

      Mamma till en mördare

      Mamma till en mördare del 2

      måndag 23 november 2009

      Del 2 av 3. När Christer är 25 år insjuknar han i en depression och får behandling. Ett år senare försöker han hugga ihjäl sin pappa Janne med en kniv och familjen väljer att inte göra någon polisanmälan. Två år efter det försöker Christer mörda sin sambo och döms till rättspsykiatrisk vård och efter vården flyttar Christer och hans sambo ihop igen. Allt verkar gå bra tills den dag Christer hör röster som får honom att hugga ihjäl sin sambo.

    • Mamma till en mördare del 1

      Mamma till en mördare

      Mamma till en mördare del 1

      måndag 16 november 2009

      Programstart. Del 1 av 3. I juli 2002 hamnar bröderna Kent och Thomas Bergström i bråk och det hela slutar med att Thomas hugger ihjäl sin bror Kent. Den dagen förlorade mamma Leila Larsson båda sina barn. Programmet följer familjens vardag efter att Thomas släppts ur fängelset, och är med när de för första gången tillsammans besöker Kents gravsten.