De senaste inom friidrott.
Emma Green Tregaro är ett av de svenska hoppen på Diamond League-galan i New York på lördagskvällen. TV4 Sport mötte henne i Central Park.
Amerikanskan Allyson Felix vann fullständigt överlägset på damernas 200 meter i Peking. Tiden 22.36 är långt ifrån hennes personliga rekord men Felix som tog tre OS-guld i London sprang avstannande i mål och var över en halvsekund före tvåan.
Amerikanen Justin Gatlin noterade en riktigt skaplig tid med sina 9.91 före landsmannen Michael Rodgers som ledde större delen av loppet. Gatlin som tidigare varit avstängd fyra år för doping tog brons på 100 meter på OS i London med fina tiden 9.79.
Odain Rose är ett av våra stora friidrottshopp och kom femma i inomhus-EM tidigare i vår. Men vägen är inte spikrak för Rose som själv säger att han har problem med motivationen. Men nu har han bestämt sig - han ska träna hårt för att bli så bra som han kan bli. Första målet på vägen är VM.
Hon slog igenom veckor före sin 27-årsdag med en bronsmedalj vid inomhus-EM i Göteborg tidigare i år. Nu spänner Erica Jarder bågen mot det stora målet i karriären, OS.
Sprinterlöftet Odain Rose tog överraskande en femteplats på inomhus EM. Men vägen har varit krokig och han var nära att lägga av efter en identitetskris.
Abeba Aregawi är Sveriges nya superstjärna. Hon inledde sin blågula mästerskapskarriär med att krossa allt motstånd på 1 500 meter vid inomhus-EM i Göteborg. TV4 Sports Johan Anderberg var med henne under sin debuthelg.
Svensk succé under inomhus-EM i friidrott på hemmaplan i Göteborg. Sex medaljer på tre dagar. Brons för Erica Jarder i längdhopp, guld för Abeba Aregawi på 1500 meter, brons för Moa Hjelmer på 400 meter, silver för Ebba Jungmark i höjdhopp - där Emma Green Tregaro tog brons och slutligen Michel Tornéus silver i längdhopp.
Renaud Lavillenie trodde han klarade 6,07 - något ingen klarat sedan Sergey Bubkas tid. Men hoppet döms bort då ribban låg kvar på ett felaktigt sätt. Här ger han sina tankar på sin fantastiska tävling.
Emma Green Tregaro rev en gång på 1,96 m vilket gjrode att det blev bronsmedalj i stället för skiljehopp mot Ebba Jungmark som tog silver. Trots bronset är hon besviken att valören inte blev vackrare.