På lördag är det dags för den årliga Kanonrundan i Boden. Vår reporter Åsa Johansson träffade arrangörer och förare inför rallytävlingen som väntas bli en folkfest.
Om programmet: Senaste nytt från TV4:s lokala station.
Utredningen kring dom kroppsdelar som hittats i Boden igår och tidigare i veckan fortsätter, och många bodensare är nu både oroliga och känner stort obehag kring det som hänt.
Gruvnäringen är en stark industri i länet och det har funnits en oro att gruvornas ökade utbredning skulle påverka turismen negativt. Men nu har två forskare slagit fast att så är inte fallet.
För andra gången har frivilligorganisationen Missing People lyckas där polisen gått bet. Det ideella sökandet gav igår fynd av styckade kroppsdelar som misstänks vara från den 20-åriga Bodenflicka, som varit försvunnen sedan den 4 maj.
Nu är det definitivt klart. Tidigare SSU-ordföranden Niklas Nordström blir kommunalråd i länets största kommun efter årsskiftet.
Polisen bekräftade idag att man hittat kroppsdelar i en gammal militärbyggnad i närheten av ett fort inom Bodens fästning. Man har ännu inte säkerställt identiteten på den avlidne, och polisen söker nu vidare i området.
Idag invigs den nya huvud-nivån i LKABs gruva i Kiruna. Bygget av den nya huvudnivån är den största investeringen i gruvföretagets historia och garanterar gruvans överlevnad dom kommande decennierna.
Ett fynd som kan vara kopplat till den försvunna 20-åriga Vatchareeya Bangsuan från Boden, ledde i natt till att polisen spärrade av ett stort område runt en stuga i Gammelängsberget öster om Boden. Polisen vill inte bekräfta att det skulle röra sig om kvinnan, men säger samtidigt att kvinnans anhöriga underrättats om fyndet. Området undersöks just nu av polisens tekniker.
Sverige tog ju igår VM-guld och Luleå Hockeys Johan Fransson var med och spelade hem bucklan. Och lagkamraterna och ledarna på hemmaplan var stolta över Kalix-sonen idag.
Luleå ska vara en attraktiv stad för universitetsstudenterna , det menar kommunen är en av dom viktigaste frågorna för stan. Men både studenter som kommunalråd är överens om att utbudet kan bli bättre.