Knappt hälften av malmöborna kan simma och i vissa stadsdelar är så få som 15 procent simkunniga, enligt svenska livräddningssällskapet. För att komma till rätta med problemet bjuder flera hyresvärdar på gratis simundervisning för sina hyresgäster, både vuxna och barn. På Lindängsbadet I Malmö drog sommarens simskola igång i veckan.
Vem får ta plats i det offentliga rummet och vad får sägas där? Ja, den frågeställningen har experimentet Formalin jobbat efter. Och huvudakten - konstmanifestationen Freakshow - kan under hela sommaren ses på 21 olika platser runt om i Malmö.
En av årets stora potatishelger är snart här. På Nordiskt genresurscentrum, Nordgen, i Alnarp finns en genbank med runt 70 olika sorters potatisarter där de äldsta är från 1700-talet.
Vattenledningen i Lund som tros ha orsakat bakterieutbrottet i april är fortfarande avstängd. Nu lämnar VA Syd en rapport som summerar arbetet under den knappa vecka i våras då lundaborna tvingades koka sitt vatten.
Sverige är ett framstående land när det gäller data- och tv-spelsutveckling, men det finns inte någon samlad information till hands för den som vill förkovra sig i ämnet. IT-arkivarien Henrik Erngren undersöker nu möjligheterna att skapa ett nationellt tv- och dataspelsarkiv:
Alla småbarn i Skåne får inte den vård de har rätt till och kvalitén på hälsokontrollerna beror på vilken kommun de bor i och föräldrarnas ekonomiska situation. Det visar en färsk rapport som Kunskapscentrum för barnhälsovård i Malmö tagit fram.
Tågtrafiken till midsommar drabbas hårt om inte facket SEKO kommer överens med arbetsgivaren Almega om ett nytt avtal för lokförare och tågpersonal. Ett strejkvarsel har gått ut med start klockan tre på torsdag morgon och om det blir strejk innebär det inställda Öresundståg mellan Malmö och Göteborg.
Malmö Kanotklubbs klubbhus i Slottsparken utsattes i natt för ett sprängattentat. Så sent som i september förra året förstördes taket och delar av fasaden på klubbhuset i en anlagd brand. Kanotklubbens ordförande Jerry Dahlberg har svårt att förstå varför någon skulle vilja skada klubben.
Från att vara en utdöende art har backsvalan kommit tillbaka i Skåne. En av få platser i landet där man kan se den fridlysta fågeln på nära håll är utanför Trelleborg. Om man vill se fåglarna måste man passa på att åka dit, för snart kan det vara försent.
En grupp på cirka tio studenter vid Lunds tekniska högskola trakasserar kvinnliga studenter med förnedrande kommentarer. På teknologkåren intensifierar man nu värdegrundsarbetet för studenterna.